Animals in our life (развернутый план урока для 6 класса по учебнику Биболетова “Enjoy English”)
МБОУ Черки- Кильдуразская СОШ
“Animals in our life”
( развернутый план урока для 6 класса
по учебнику Биболетова “Enjoy English”)
Учитель: Мулюкова
Альфира Мухаммятовна
Тема: “ Animals in our life”
Цели:
1. Отработка лексики по теме “ Animals in our life”.
2. Тренировка навыков устной речи.
3. Развитие умения высказывать свою точку зрения.
I. Организационный момент.
Приветствие
Проверка домашнего задания
II. Фонетическая зарядка.
III. Основной момент урока.
-
Упр.3 стр.118
-
Работа с презентацией
-
Упр.4 стр.118
VI. Итог урока.
-
Домашнее задание упр18 стр108
-
Выставление оценок.
-
Закрепление лексики.
Тема: “ Animals in our life”
-
Организационный момент
-
Приветствие
-
Проверка домашнего задания
-
Фонетическая зарядка
Обезьянка снова у нас в гостях. Давайте с ней поздороваемся:hi.hi
Обезьянка рада вас видеть и улыбается e, e,e
Она спрашивает, помните ли вы, как она дразнила комариков z,z,z
Обезьянка качается на качелях i,i.i
Обезьянка зовет своих друзей ei,ei,ei
У обезьянки болит голова m,m,m,
Она просит не шуметь s,s.s
Сейчас она пойдет домой, задует свечку и ляжет спать. Как обезьянка задувает свечку h,h,h.
-
Основной момент урока.
-
Exercise 3 page 118
-
Presentation
Teacher: what kinds of animals do you know?
Pupil: I know 3 types of animals:domestic,endangered,exotic
Teacher: What is it?
Pupil: It is tiger.
Teacher: Wild animals. What is it?
Pupil: Dinuzavr
Teacher: Domestic animals. What is it?
Pupil: It is rabbit.
Teacher: Where do animals live?
Pupil: The crocodiles live at the farm.
Pupil: The sheep live at the farm.
Teacher: Match the words and the descriptions.
Pupil: Zoo – a place where animals live. People can look at them and study them.
Park- a place with grass and trees, usually in a town. People go there to relax or enjoy themselves.
Animals - all living things except plants.
Circus - a group of people and animals who travel to different places to give shows. There you can see clowns and wild animals such as, lions, tigers and elephants.
Earth – the planet.
Teacher: Are you ready. Let’s recall. Who wants?
Pupil: Yes, I am ready.
Teacher: Пантомима. Обучающиеся должны объяснить мимикой и жестами названия животных. Show pantomime. You shouldn’t say a single word, let your classmates guess what you mean. Дети угадывают животных.
Pupil:
Teacher: Thank you very much for you.
Teacher: Continue work. Ex.4 page 118.
-
Подведение итог урока.
-
Your homework
Ex.18 page 108 read, translate.
-
Teacher: What kinds of animals do you know?
Pupil: I know 3 types of animals: domestic, endangered, exotic.
Teacher: Where do you live?
Pupil: They can live at the farm, in the zoo, in the parks.
Teacher: Thank you very much for the lesson, it was interesting and useful. And I want to say your marks. You get 5 we worked very good. You get 4 we were nice, but it could be better.
Здесь представлен конспект к уроку на тему «Animals in our life (развернутый план урока для 6 класса по учебнику Биболетова “Enjoy English”)», который Вы можете бесплатно скачать на нашем сайте. Предмет конспекта: Английский язык (6 класс). Также здесь Вы можете найти дополнительные учебные материалы и презентации по данной теме, используя которые, Вы сможете еще больше заинтересовать аудиторию и преподнести еще больше полезной информации.