Конспект урока «Usually and now» по английскому языку для 5 класса
Михайлик Людмила Александровна
учитель английского языка
Муниципальное образовательное учреждение
«Основная общеобразовательная школа № 15»
Республика Мордовия, г. Саранск
Урок английского языка «Usually and now»
для учащихся 5 класса
(учебник английского языка под редакцией В.П. Кузовлева)
Данный урок - один из заключительных уроков по теме
«THINGS TO SEE AND TO DO».
Он направлен на развитие грамматических навыков говорения на основе повторения тем «Present Simple» и «Present Progressive». На уроке учащиеся узнают интересные факты культуры Великобритании.
В ходе урока повторяются порядковые числительные, также степени сравнения прилагательных.
Тип урока - урок обобщения и систематизации знаний (включены этапы комбинированного урока)
Тема: «Usually and now»
Цели и задачи урока:
практические:
активизировать страноведческую лексику;
практиковать употребление в речи Simple Present и Present Progressive;
повторить степени сравнения прилагательных;
тренировать учащихся во всех видах речевой деятельности;
проконтролировать уровень усвоения материала.
образовательные: расширение кругозора учащихся.
развивающие: развитие и тренировка памяти; развитие способности к воображению, сравнению, анализу; способность логически излагать учебный материал.
воспитательные: развивать положительную мотивацию к дальнейшему изучению английского языка; воспитывать уважение к культуре другой страны.
Тип урока: урок обобщения и систематизации знаний.
(включены этапы комбинированного урока).
Оборудование: компьютер, видеопроектор.
Ход урока
1.Организационный момент:
Введение учащихся в атмосферу иноязычного общения.
T: - Good morning. I’m glad to see you. Today we have many guests at the lesson. They are English teachers. Useful and amazing information is waiting for you. The theme of our lesson is Usually and Now.
What date is it today?
What day of the week is it today?
Who is absent today?
2.Фонетическая зарядка:
Listen and repeat
[θ] [ð]
the third though
the fourth thank
the fifth thee
the thought thick
feather
[ηk] [η]
think bank brink
thing bang bring
sung rank sing
sung rang
3.Основная часть урока
1) Речевая зарядка.
T:-Now we’ll speak about seasons. What season is it now?
Yes, it’s winter. Let’s listen to a fine poem “Winter” by Alfred Tennyson.
The frost is here,
The fuel is dear,
And woods are sear,
And fires burn clear,
And frost is here
And has bitten the heel of the going year
Bite, frost, bite!
The woods are all the searer,
The fuel is all the dearer,
The fires are all the clearer,
My spring is all the nearer,
You have bitten into the heart of the earth,
But not into mine.
2) Беседа по теме: «Времена года» в режиме: T P1 P2…
1.When does winter begin?
2.What are winter months?
3.Which winter month is December?
4.Which winter month is January?
5.Which winter month is February?
(1.Winter begins in December. 2. Winter months are December, January, February. 3. December is the first winter month. 4. January is the second winter month. 5. February is the third winter month.)
3) T:-Agree or disagree
Повторение степеней сравнения прилагательных.
1. Winter is colder than autumn.
2. Summer is warmer than spring.
3. Summer is the warmest season.
4. Autumn is the coldest season.
(1. I agree. Winter is colder than autumn. 2. I agree. Summer is warmer than spring.3. I agree. Summer is the warmest season. 4. I disagree. Winter is the coldest season.)
T:-What is one of the most favourite holidays in winter?
The Russian Christmas is celebrated on the 7th of January. In Great Britain it is celebrated on the 25th of December. The holiday is connected with the wonderful birth of Jesus Christ as it is described in the Holy Bible. There is a fine tradition to send and receive greeting cards.
Let’s read this congratulation.
Dear Guests, Teachers and Pupils of the school №15!
Let me congratulate you on Christmas.
Be happy and many returns of the day.
Her Majesty Queen Elizabeth 2
Oh! Thank you!
4) Физкультминутка;
T:-Let’s relax.
Stand up! Stand straight! Hands up! Hands down!
Hands to the sides! Hands forward! Hands backward!
Hands on your hips!
Turn to the left! Turn to the right!
Bend left! Bend right!
Bend down, your hands touching your toes.
Hands up! Grow as tall as a tall tree! Nod your head!
Turn your head to the left, to the right!
Stretch yourselves! Move your fingers!
5) Практика употребления в речи Simple Present и Present Progressive.
Present Simple
T:- Ask your friends if they do the same.
1. I play the piano.
2. I listen to pop music.
3. I play tennis.
4. I telephone my friends.
(1.Do you play the piano? 2. Do you listen to pop music? 3. Do you play tennis? 4. Do you telephone your friends?)
Present Progressive
1. What is he doing now?
2. What is the baby doing now?
3. What is she doing
at the moment?
4. What is the boy doing now?
5. What is the girl doing
at the moment?
6. What are they doing now?
7. What are they doing now?
(1.He is going to school. 2. He is crying. 3. She is playing the guitar and singing.4.The boy is reading the book. 5. The girl is playing the ball. 6. They are dancing 7. They are running.)
6) Самостоятельная работа с последующей проверкой.
T: - Put the verb in the correct form,
Present Continuous or Present Simple.
l. Let’s go out. It ___________________ (not/rain) now.
2. Julia is very good at languages. She ____________ (speak) four languages very well.
3. Hurry up! Everybody__________________(wait) for you.
4.”___________________________(you/listen) to the radio every day?”
“No, just occasionally.”
5.”________________________ (you/listen) to the radio?” No, you can turn it off”
6. The River Nile __________________ (flow) into the Mediterranean.
7. Look at the river. It ________________________(flow) very fast today-much faster than usual.
8. We usually_____________________ (grow) vegetables in our garden but this year we____________________________(not/grow) any.
9.”How is your English?” Not bad. It _______________ (improve) slowly.
10. Ron is in London at the moment. He ________________ (stay) at the Park Hotel. He always___________________(stay) the when he’s in London.
(1.isn’t raining 2.speaks 3.is waiting 4.Do you listen 5.Are you listening 6.flows 7.is flowing 8.grow, aren’t growing 9.is improving 10. is staying, stays)
4. Заключительный этап урока.
Подведение итогов деятельности учащихся.
Создание мотивации ожидания следующего урока.
Домашнее задание: упр.3, стр.202; рабочая тетрадь-упр..54
Cписок использованной литературы
1. В.П. Кузовлев., Н.И.Лапа, Э.Ш. Перегудова и др. Английский язык. 5класс. Издательство «Просвещение», 2009.
Использованные материалы и Интернет-ресурсы
1. Профессор Хиггинс. Английский без акцента. ЗАО «ИстраСофт». 1993-2002,CD.
2. http://www.google.ru/images.
3. http:www.genon.ru
Здесь представлен конспект к уроку на тему «Usually and now», который Вы можете бесплатно скачать на нашем сайте. Предмет конспекта: Английский язык (5 класс). Также здесь Вы можете найти дополнительные учебные материалы и презентации по данной теме, используя которые, Вы сможете еще больше заинтересовать аудиторию и преподнести еще больше полезной информации.