Конспект урока «May I Ask You a Question?» по английскому языку

МБОУ СОШ №5

г.о. Кохма Ивановская область









Урок английского языка

по теме:

«Learning More About Each Other»

(«Узнайте друг о друге»)







Зорина Наталья Витальевна






















Unit 3. Learning More About Each Other.

Lesson 1.

Тема: May I Ask You a Question?

Цели урока:

Практические: учащиеся должны научиться

-использовать ранее пройденный лексико-грамматический материал в высказываниях по теме “How we can learn more about each other”;

- извлекать основную информацию из текста для чтения, обсуждать прослушанное;

- использовать изученную лексику и грамматику в кратких высказываниях;

Общеобразовательные:

- развитие общего кругозора (информация об образовательной программе по обмену учащимися);

- развитие филологического кругозора (повторение, закрепление раннее изученной грамматики);

- расширение словарного запаса

Развивающие:

- Развитие мыслительных процессов (сравнение, анализ);

- Развитие у учащихся аккуратности и настойчивости в преодолении трудностей в процессе работы над языком

Воспитательные:

- воспитание умения внимательно слушать собеседника;

- трудовое воспитание (учим учиться);

- формирование познавательной активности и поддержание интереса к учению.

Языковой и речевой материал:

1. Языковой материал.

Новый - to give an interview, to change, an exchange, a change.

Для повторения – разделительные вопросы

2 Речевой материал.

Новый – текст для аудирования, текст на чтение

Для повторения – употребление разделительных вопросов


Оснащение урока:

Аудиозапись;

Учебник Enjoy English - 3, М.З. Биболетова, Н.В. Добрынина, Н.Н. Трубанева,;



Ход урока

  1. 1. Подготовка учащихся к учебной деятельности на ин.яз.


А) приветствие

Good morning, dear pupils! I’m glad to see you. I hope you are fine and are ready to work hard at our lesson, aren’t you? So, let’s begin. We are going to start Unit 3 today. The title of this unit is “Learning more about each other”.

В) речевая разминка

- Аnswer my question, please: how can we learn more about each other?

(Ss give possible answers (brainstorming):

  • play together

  • e-mail to each other

  • Phone to each other

  • Speak to each other on different topics

  • Ask each other different questions).

2. Сообщение цели урока учащимся

- Of course, you are right. Look at the topic of our lesson “May I ask you a question?” By asking and answering questions we can learn more about each other. Today at the lesson we’ll expand our vocabulary through reading for specific information; develop our dictionary skills, practise answering Tag-questions. And we’ll start preparing for giving an interview.








1 мин.




T---CL



1 мин.







1 мин





  1. Ознакомление и тренировка нового языкового материала.

1. Введение нового речевого материала

-And now – meet Linda! (T points at her photo – p.40). Where does she study? What is she going to do next year? What is she doing now? Look through the text and find out about Linda. (Учащиеся просматривают текст, находят нужную информацию и отвечают на вопросы.)

2. Введение нового языкового материала.

- I’ve got some new information about Linda. She is going to take part in a student’s exchange. Do you know what it is? Let’s do ex.5 p.42 and find out what the words “change” and “exchange” mean.

(Ss do ex.5 p.42) (Дети анализируют значения слова “change”, при необходимости пользуются словарём). Pay attention that the word “change” has some different meanings. Compare the sentences:

  1. I have to change my dress for dinner.

  2. Can I change my Russian money for English Pounds?

  3. Is the weather changing?

  4. Let’s go to the zoo for a change?

Now pay attention to the words which sound similar in Russian and in English. Then Ss do ex.2 p.40:

  1. Listen and repeat. (Хоровая отработка новой лексики)

  2. –By the way, can you translate the English words from ex.2? Close the Russian translation, please.

  3. And now – let’s work in pairs, try to translate these words from Russian into English. Close the English translation.

  4. Fill in the gaps with the words from ex.2 (T reads ex.1 and makes the “gaps” (pauses) which Ss should fill in). Example: Linda Silvester is a student at the local school.

- Now let’s read Linda’s interview (ex.3p.41) and learn more about her.

(Pre-reading activities)

1.What questions would you ask Linda?

2.Find the words from ex.2 in the interview and underline them with your pencils in the text-books.

3.What questions does Linda answer in this interview? Find Wh-questions and mark them with a tick. Find Yes/No –questions and mark them.

- Please, listen to Linda’s interview (ex.3p.41). Put on your head-phones and begin working. (Дети прослушивают аудиозапись и выполняют задания, находя нужную информацию. Первичное ознакомление с текстом.)

Now let’s check up how you have done your task.

III. Повторение раннее пройденного материала и развитие всех ВРД

1. Развитие навыков говорения (Tag-questions)

    • Now I want to check how attentive you are. I’ll ask you some questions about Linda. Please, mind your grammar – these are Tag-questions.

(If it’s necessary, T makes “a grammar pause” to refresh Ss’ grammar).


-Linda speaks French, doesn’t she?

-Her hobbies are theatre and music, aren’t they?

-She plays the guitar, doesn’t she?

-She is going to come with a group of students to Russia, isn’t she?

- I want to know more about you but something is wrong with my computer Will you help me? (Ss do ex.4 p.20 WB: they “help the computer” to complete the tag-questions and write down short answers)

1. You study a lot of subjects, …?

2. You can play a musical instrument,…?

3. You don’t speak English,…?

4. You have English three times a week,…?

IV.Заключительный этап.

А) подведение итогов

-I see we can read the new words well. And what is the result of our lesson?

(Ss’ possible answers: We can read the new words, we met Linda. we asked and answered a lot of questions, we know the word “change”.

В) Сообщение дом.задания

Thats great! Your hometask will be to learn the expressions with the words “change” and “exchange”- and ex.3 p.41, read ex.3 p.41. And do ex.1,2 p.55 in a written form.

(T gives a short gist of the homework).

С) сообщение оценок (с мотивировкой)

Thank you for your active work. Your marks are...

That’s all for today, the lesson is over. Good-bye!


2 мин


T---CL





8 мин.









7 мин



P---P






7 мин.







3 мин.










5 мин.










5 мин.

Упр. на закрепление лексических навыков, навыков орфографии



5 мин















Здесь представлен конспект к уроку на тему «May I Ask You a Question?», который Вы можете бесплатно скачать на нашем сайте. Предмет конспекта: Английский язык Также здесь Вы можете найти дополнительные учебные материалы и презентации по данной теме, используя которые, Вы сможете еще больше заинтересовать аудиторию и преподнести еще больше полезной информации.

Список похожих конспектов

Would you like some more tea?

Would you like some more tea?

The form:. 6 “A”. . The theme of the lesson. : Would you like some more tea? The aims of the lesson. : 1.to develop their knowledge about countable ...
What have you done to stay healthy?

What have you done to stay healthy?

Тема . урока «. What have you done to stay healthy? . (Что ты сделал , чтобы быть здоровым?)». Тип урока. : Урок формирования первоначальных предметных ...
When you have time to spare…

When you have time to spare…

Открытый урок английского языка в 7 классе. . по . теме «When you have time to spare…». ( « Когда у тебя есть свободное время…»). Предмет:. ...
What do you know about football?

What do you know about football?

Конспект урока. Тема. . урока. : "What do you know about football?" . . Ц. ель урока:. расширить кругозор учащихся по теме урока посредством ...
What do you want to be?

What do you want to be?

The theme of the lesson:. “What do you want to be?”. The aims of the lesson:. . To enrich the pupils knowledge about profession. . . To develop ...
What are you doing for Christmas Holidays?

What are you doing for Christmas Holidays?

Открытый урок в 5 классе. . по. . теме. «What are you doing for Christmas Holidays?”. Задачи урока:. -актуализировать изученную лексику ...
What do you eat for breakfast?

What do you eat for breakfast?

Ақмола облысы. Зеренді ауданы. КММ «Шағалалы орта мектебі». Ағылшын тілі пәнінен ашық сабақ. Tақырыбы:What do you ...
Do you know English?

Do you know English?

Игра. -. викторина. : «Do you know English?». . “The limits of my language mean the limits of my world. ”. Цели игры:. 1. Развивать неподготовленную ...
Do you know Great Britain?

Do you know Great Britain?

Викторина по теме. . «Do. you. know. Great. Britain. ?». Составитель: Аржакова Наталья Нохавна. учитель английского языка. МОБУ СОШ ...
Do you know Britain well?

Do you know Britain well?

Муниципальное бюджетное общеобразовательное учреждение средняя общеобразовательная школа № 4. ст. Атаманской Павловского района Краснодарского края. ...
Do you know British & Russian traditions well?

Do you know British & Russian traditions well?

Competition. . “ Do you know British & Russian traditions well?”. Class,8. Внеклассное мероприятие по английскому языку в интеграции с историей ...
Do You Have Any Superstitions?

Do You Have Any Superstitions?

Короткова Ольга Юрьевна. МБОУ «Исилькульский лицей»,. учитель английского языка. Тема урока. “. Do. . You. . Have. . Any. . Superstitions. ...
Different Landscapes – Different Countries. What do you know about Britain?

Different Landscapes – Different Countries. What do you know about Britain?

Гайнуллина Эльвира Зиннуровна. Государственное бюджетное профессиональное образовательное учреждение «Альменевский аграрно-технологический техникум». ...
Are you an Expert in English?

Are you an Expert in English?

Game for. the. 5 forms: “Are you an Expert in English?”. Good morning dear guests. You are welcome to our game: “Are you an expert in English”. ...
Are extreme sports fun to you?

Are extreme sports fun to you?

«Are extreme sports fun to you? ». (9 класс). по учебнику английского языка «Enjoy. English. » (автор М.З. Биболетова). (Пустынникова В.Г. МОУ ...
Do you know Great Britain?

Do you know Great Britain?

Do you know Great Britain? Karina:. Dear friends! We are very glad to see you here today. It is a special day because we are going to discover ...
The world`s best friend is you

The world`s best friend is you

Конспект. . урока. . по. . теме. «The world`s best friend is you». для. 8. класса. . по. . учебнику. «Enjoy English». Биболетовой. . М. . ...
Do you like to go shopping?

Do you like to go shopping?

Тема: «Do you like to go shopping?». Form. 6. . учитель английского языка 1 кв.категории. . МОБУ «Лицей №5» г.Оренбурга. Табашникова ...
What are you going to do this week?

What are you going to do this week?

Тема. . урока. :. “What are you going to do this week?”. Тип урока:. речевой. Вид урока:. урок-закрепление, урок-упражнение, урок-игра. ...
Do you want to have fun?

Do you want to have fun?

Методическая разработка. Автор:. Афанасьева Татьяна Борисовна. Образовательное учреждение. : МОУ «Итатская СОШ № 2 с. Томское» Томского района. ...

Информация о конспекте

Ваша оценка: Оцените конспект по шкале от 1 до 5 баллов
Дата добавления:25 апреля 2018
Категория:Английский язык
Поделись с друзьями:
Скачать конспект