Конспект урока «В мире кинематографа» по литературе для 11 класса
Урок в 11Б классе
с применением компьютерных технологий по теме
«В мире кинематографа»
Тип урока: формирование лексических навыков (совершенствование навыков чтения, аудирования, говорения).
Дидактическая цель: создать условия для восприятия новой информации по заданной теме средствами личностно – деятельностной – коммуникативной технологии, технологии критического мышления, метода проектной деятельности.
Цели по содержанию:
-
Образовательная: совершенствовать навыки чтения с полным пониманием содержания и извлечения необходимой информации для использования в устной монологической речи по теме “Кинематограф”, совершенствовать навыки устной речи по данной теме, совершенствовать грамматические навыки в выполнении заданий ЕГЭ.
-
Развивающая: развивать интеллектуальную, эмоциональную, мотивационную и творческую сферу личности, память, внимание, комплексное восприятие различной информации из различных источников (учебник, учитель, презентация Power Point, самостоятельное производство короткометражных фильмов), умение слушать и делать выводы.
-
Воспитательная: осуществлять нравственное воспитание, воспитывать уважение к культуре другой страны; воспитание определенных качеств личности.
Практические задачи.
-
Совершенствовать навыки чтения с полным пониманием;
-
Совершенствовать навыки вычленения необходимой информации и использовать её для конструирования устного высказывания;
-
Совершенствовать навыки устной и письменной грамматической речи;
-
Совершенствовать умение передавать содержание текста на основе прочитанного.
Формы организации познавательной деятельности: фронтальная, групповая, самостоятельная.
Дидактические принципы: воспитывающее обучение, целенаправленность, доступность, наглядность, системность.
Методические принципы: коммуникативная направленность, стимулирование умственной активности учащихся.
Средства обучения: экран, тематическая наглядность, раздаточный материал, учебник “English” для 10-11 классов Кузовлева В.П., видеозапись к уроку, презентация “In the World of Cinematography?”
Структура урока:
1 блок – целевой: Оргмомент. Мотивация. Постановка задачи.
2 блок – процессуальный: Речевая зарядка. Совершенствование навыков чтения, навыков устной речи, письменной речи и навыков аудирования.
3 блок – творческий. Просмотр и анализ подготовленных детьми короткометражных фильмов.
4 блок – аналитический. Подведение итогов. Домашнее задание.
Структура и содержание урока.
Организационный момент.
С самого начала урока перед учащимися ставится проблемный вопрос и начинает работать презентация учителя.
На экране тема урока: “In the World of Cinematography?” (слайд 1)
Вступительное слово учителя, который находится в образе Чарли Чаплина.
Teacher. Oh? Hello everybody! I came to you from past times and another country.
Teacher. Do you know who am I?
Предполагаемые ответы детей.
(You are famous comedy actor from America. Your name is Charley Chaplin.)
Teacher. The 20th century may be called the century of film making. Cinema and TV films have become an important part of our lives. But not everyone knows when and how cinematography was appeared.
1. Целеполагание. Сообщение плана урока.
Teacher. What do you know about it?
Teacher. Answer the following questions after the watching of the movie.
Teacher. You are welcome!
(Учащиеся должны просмотреть фильм “A Brief History of the Film” и ответить на поставленные вопросы).
(слайд 2)
1. Who made the first camera or something like this? When was it?
2. What was appeared this time in France meanwhile?
3. When and who invented the first horror film?
4. What is the 1920s called?
5. What did the “Jazz Singer” bring in the era of film industry?
6. What film showed the whole world the first sound film?
2. Основной этап работы на уроке.
A) Работа по технологии критического мышления на развитие грамотной неподготовленной монологической речи.
Teacher. Now look at this slide and try to make different texts discussing the main question, put in it.
(Ответами на первый поставленный вопрос должны быть короткие содержательные тексты, включающие в себя информацию о самом великом достижении в кинематографе – «Оскар»).
(слайд 3)
Teacher. Ok. And now, read the text and answer the following questions.
1. When were the first Academy Awards presented?
2. Whose idea was it to hold an annual award ceremony?
3. Where was the first ceremony held?
4. What were the 1st winners awarded by Oscar?
5. Who gave the birth of the unofficial name of the Statuette?
Actors and actresses play the leading role in film making. Much depends upon the talent of the actor. Only few of them become stars. The greatest achievement in actor’s profession is getting Oscar.
The Academy Awards are given every year by the US Academy of Motion Picture Arts and Sciences.
“Oscars” are supposed to have got their name because they looked like the Uncle Oscar of Margaret Herrick, a lady who worked in the Academy film library.
The first Academy Awards ceremony took place out of the public eye during an Academy banquet at the Hollywood Roosevelt Hotel. Two hundred seventy people attended the May 16, 1929 dinner in the hotel’s Blossom Room.
The 1st Awards presented two special awards at the very first ceremony in 1929: one to Warner Bros. for producing the pioneering talking picture “The Jazz Singer,” and one to Charles Chaplin for producing, directing, writing and starring in “The Circus.” Oscar is given to actors, writers, technicians, directors and producers.
B). Творческая физминутка. Просмотр короткометражного фильма №1.
(После выполнения второго задания учащимся и гостям предлагается оценить первый короткометражный фильм, снятый самими детьми. Данный тип задания несет двойной характер: обучающий и отвлекающий, что, само собой, является небольшой физ. минуткой).
Teacher. What commentaries can give to this plot?
Teacher. What kind of film was it?
Teacher. What emotions did it give to you?
(После просмотра фильма дети должны заполнить таблицу с комментариями и проанализировать фильм).
POSITIVE COMMENTS | NEGATIVE COMMENTS | |
GENERAL OPPINION | ||
ACTING | ||
STORYLINE | ||
SPECIAL EFFECTS | ||
SOUNDTRACK | ||
BEST PART/WORSE PART | ||
MARK (BY 0-5 POINTS) |
C). Работа в группах. Выполнение заданий ЕГЭ. Блоки: чтение и грамматика.
Teacher.
And now, we continue our work in groups.
(Каждая группа получает задания с раздаточного материала, та группа, которая закончит работу быстрее получает дополнительное очко.)
Task 1.
Teacher.
Fill in the table right answers after the reading.
What TV station would you view if you…
1. want to watch a romantic comedy?
-
want to know the latest update on terrorism?
-
want to watch a video from your favourite singer?
-
want to watch a soccer game?
-
want to watch a cartoon?
A.
KDS TV
This channel caters to a much younger TV audience. It features various educational programs that focus on developing children’s social and learning skills, and shows that pander to kid’s fascination like live action comedies and cartoons. A station that aims at keeping children of all ages entertained.
B.
WNWS TV
WNWS TV is the only station covering all local, regional, and international news on the hour. It aims to bring you the best in news, current affairs, and business. Offers news on demand with live feeds from public broadcasters around the world.
C.
SPRT TV
Channel with a focus on action and extreme sports, bringing skate, surf, snow, and bike action direct to your TV in over 60 countries around the world. SPRT is dedicated showcasing the best games, events, competitions, and behind the scenes exclusives.
D.
MZAK TV
Channel dedicated to providing an entertaining, informative, and exchanging look at popular music as it happens. We allow our viewers to get up close and personal with their favourite artists, through original programming features, concerts, specials and interactive television.
E.
WHST TV
From ancient civilizations to the Wild West, from Archaeology to weaponry, this channel satisfies all your history needs. Dealing with world history, it offers an array of biographical programs and documentaries. Rated as one of the top educational and informative channels.
F.
MVE TV
TV station dedicated to bringing you the latest movies, 24-7. commercial-free, back-to-back movie channel bringing you the best romantic comedy, sci-fi, thriller and drama movies out there. Get your popcorn ready, sit back and prepare to be entertained.
( Учащиеся заполняют свои ответы в таблицу и сдают учителю)
2 | 3 | 4 | 5 | |
| | | | |
Key:
2 | 3 | 4 | 5 | |
F | B | D | C | A |
Task 2.
Teacher. Fill in the blanks using the words on the left and make the necessary changes.
-
1. I can’t say that I like musicals very much. The music is usually _____________ but it is dull to watch them sometimes.
marvel
2. I do love action films. They are very dynamic and really
____________________.
excite
3. We watched a horror film yesterday. The plot was really
____________________.
frighten
4. I was chosen to play the leading role in the ___________ play by Shakespeare “King Lear”.
fame
5. I do love Disney’s cartoons. I find them _____________
and ________________.
beauty
impress
6. He is fond of watching documentaries. He supposes them to be __________________ and ____________________.
education
inform
Key:
-
marvelous,
-
exciting,
-
frightening,
-
famous,
-
beautiful, impressive,
-
educational, informative.
D). Творческая физминутка. Просмотр короткометражного фильма №2.
(После выполнения задания учащимся и гостям предлагается оценить второй короткометражный фильм, отснятый самими детьми. Данный тип задания несет двойной характер: обучающий и отвлекающий, что, само собой, является небольшой физ. минуткой).
Teacher. What commentaries can you give to this plot?
Teacher. What kind of film was it?
Teacher. What emotions did it give to you?
(После просмотра фильма дети должны заполнить таблицу с комментариями и проанализировать фильм).
POSITIVE COMMENTS | NEGATIVE COMMENTS | |
GENERAL OPPINION | ||
ACTING | ||
STORYLINE | ||
SPECIAL EFFECTS | ||
SOUNDTRACK | ||
BEST PART/WORSE PART | ||
MARK (BY 0-5 POINTS) |
E). Проработка содержания темы.
Teacher. And now let’s work in groups and do the following tasks.
Task 1.
(Учащиеся должны найти лишнее слово и вычеркнуть его из всего ряда).
Teacher. Find the odd word out.
1. Director, producer, actor, spaceman.
2. Western, rock, comedy, melodrama.
3. Silent, sound, big, coloured.
4. Warner Brothers, 20th Century Fox, Universal, Benson and Hedges.
5. Thriller, feature film, action film, documentary
Key:
-
spaceman,
-
rock,
-
big,
-
Benson and Hedges,
-
Documentary.
Task 2.
(Учащиеся должны исправить утверждения).
Teacher. Are the statements true? Correct them.
1. Adventure films teach you to be passive.
2. Westerns are about life of famous people.
3. Historical films are romances for girls.
4. Melodramas have fights of different types.
5. Musical films teach you violence.
Task 3.
(Учащиеся должны назвать жанр фильма).
Teacher. Define the genre of the following films.
1. “Moscow doesn’t Believe in Tears”.
2. “Adventures of Sherlock Holmes and Dr Watson”.
3. “Ivan Vasiljevich Changes His Profession”.
4. “King Kong”.
5. “Gone with the wind”.
Key:
-
melodrama,
-
detective story,
-
comedy,
-
thriller,
-
love story.
Task 4.
(Учащиеся должны заполнить пропуски в предложениях нужными им словами).
Teacher. Fill in the blanks using the given words.
1. Love stories teach you to believe in … .
(suspense, love, aggression)
2. Comedies are … .
(funny, serious, boring)
3. I couldn’t help … when I saw Charlie Chaplin.
(crying, yawning, laughing)
4. Detective films always … your attention.
(grab, touch, hide)
5. This historical film is wonderful. It teaches people to be kind and … .
(indifferent, passive, patient)
Key:
-
suspense,
-
funny,
-
crying,
-
grab,
-
indifferent.
F). Творческая физминутка. Просмотр короткометражного фильма №3.
(После выполнения задания учащимся и гостям предлагается оценить третий короткометражный фильм отснятый самими детьми. Данный тип задания несет двойной характер: обучающий и отвлекающий, что, само собой, является физ. минуткой).
Teacher. What commentaries can you give to this plot?
Teacher. What kind of film was it?
Teacher. What emotions did it give to you?
(После просмотра фильма дети должны заполнить таблицу с комментариями и проанализировать фильм).
POSITIVE COMMENTS | NEGATIVE COMMENTS | |
GENERAL OPPINION | ||
ACTING | ||
STORYLINE | ||
SPECIAL EFFECTS | ||
SOUNDTRACK | ||
BEST PART/WORSE PART | ||
MARK (BY 0-5 POINTS) |
3. Подведение итогов. Задание на дом.
-
You worked very well today and now I want to give you the diplomas for the good work.
-
Thank you for your work! Good bye!
Тарханова Юлия Александровна, учитель автономного общеобразовательного учреждения «Гимназия №1» муниципального образования «город Бугуруслан»
Здесь представлен конспект к уроку на тему «В мире кинематографа», который Вы можете бесплатно скачать на нашем сайте. Предмет конспекта: Литература (11 класс). Также здесь Вы можете найти дополнительные учебные материалы и презентации по данной теме, используя которые, Вы сможете еще больше заинтересовать аудиторию и преподнести еще больше полезной информации.