Конспект урока «We know the ABC» по английскому языку для 2 класса
Разработка открытого обобщающего урока
по английскому языку
Тема “WE KNOW THE ABC”
(2 класс, 1 год обучения)
Составила учитель английского языка МОБУ СОШ № 5
г. Благовещенска
Республики Башкортостан
Гумерова Гульнур Шангараевна
Задачи:
-
проверить у учащихся знание английского алфавита, звуков, орфографических навыков;
-
формировать коммуникативные навыки, развивать умения диалогической речи и приглашения к совместному выполнению действий;
-
воспитывать у учащихся навыки культурного общения на изучаемом языке.
Оборудование: предметные картинки, маски животных, транскрипционные знаки, алфавит, куклы, аудиокассеты
Ход урока
-
Introduction into the lesson and the phonetic drill.
Teacher: Good morning, children! Today we should show the knowledge of the English alphabet.
-
But first we’ll start the lesson with the sounds. Look at the transcription cards and name the sounds, please.
-
Now find, show and name the pair sounds.
Ученики выбирают и раскладывают по парам транскрипционные значки с глухими и звонкими звуками, а затем произносят их. (e.g. [p]-[b], [k]-[g])
-
Listen to the cassette recorder and repeat the poem, please.
Little monkey in the tree
This is what she says to me:
They, they, they,
Thee, thee, thee.
-
Who can recite this rhyme? (Teacher asks 3-4 puplis)
2. Revision of the previous lessons.
a) And now, children, let’s see if you know the ABC. Please, name the letters of the alphabet. (Teacher asks pupils in turn)
b) Well, children, you can name the letters, but can you write them? Let’s see who and whose team writes them best.
(Учитель делит группу на две команды. Ученики каждой команды по очереди выходят к доске и пишут буквы под диктовку учителя. Затем после окончания этого диктанта один ученик из каждой команды проверяет работу команды соперников, подсчитывает на английском языке количество правильно написанных букв и пишет результат. Команда победителей получает сладкий приз)
с) Now open the books on page 40, ex. 3 and teach to make the salad putting the letters in the alphabetical order.
При выполнении данного задания дети должны записать в своих тетрадях правильную очередность приготовления салата (2 минуты). Учитель проверяет записи учеников, а по истечении времени на доске один учащихся вывешивает свой ответ. Затем учитель просит описать способ приготовления витаминного салата и его ингредиенты. (Детям очень понравилась эта работа)
d) OK, we can say that you know not only the ABC but you can count as well. And now it's the turn of the song.
(the pupils sing "The ABC-song")
3. Consolidation
a) Now let's revise the word phrases of the previous lessons. Say in English (Teacher-Pupil 1,2,…):
-
играть на барабане;
-
играть на пианино;
-
играть на скрипке;
-
играть на гитаре;
-
декламировать стихи;
-
петь песни.
b) Look at the pictures and say what musical instruments Matroskin, Kesha, Phuntik can play.(Установочные задания можно давать на русском языке, если дети еще плохо понимают команды учителя)
Answer my questions, please:
Can the Hare play the guitar? What does it like to do?
Can Matroskin play the drums? What does he like to do?
Can Kesha play chess? What does he like to do?
Can Phuntik play the piano? What does he like to do?
c) We have a guest today. He is a real boaster. Listen what he says and correct him.
(Teacher speaks instead of the finger doll)
1) I can play the drum: ting-ting-ting. (Pupils correct him: You cannot play the drum. We play the drum: drum- tum-tum)
2) I can play the violin: tram-pam-pam.
(Pupils correct him: You cannot play the violin. We play the violin: ting-ting-ting)
3) I can play the guitar: dram-tam-tam.
(Pupils correct him: You cannot play the guitar. We play the guitar: tring-tring-tring)
4) I can play the piano: tring-tring-tring.
(Pupils correct him: You can't play the piano'. We play the piano: tram-pam-pam)
d) Practice in reading and understanding. Now open the books on page 44, ex. 1. Read the task and help the detective
4. Break time.
Hands up! Hands forward! To the sides! Down! And sit down!
(Here the teacher can give the commands with the verbs pupils know, such as "Fly! Swim! Dance! Run! Jump! Count!")
5. Inviting to some activity (role-play to develop the skills of communication)
Ask your mate what he or she likes to play and invite him/her to play together. (Пригласите вашего друга поиграть, станцевать, попрыгать и т.д. )
E.g. P1: Do you like to play chess?
P2: Yes, I do. I like to play chess.
PI: Let's play chess together. (The teacher asks several pairs)
6. The game.
Stand up, please, and make the circle. One of the pupils says the count rhyme and chooses one who has to speak about him/ herself.
The count rhyme: One and two,
I and you.
One and two,
Who are you?
(The chosen pupil should speak about him/ herself what’s his/her name is, where s/he is from, how old s/he is)
7. The end of the lesson: analyzing the work and giving marks.
Список использованной литературы
1. Учебник ENJOY ENGLISH, авторы М.Биболетова, Н.Добрынина,
Е Ленская; издательство «Титул», г.Обнинск, 2004
Здесь представлен конспект к уроку на тему «We know the ABC», который Вы можете бесплатно скачать на нашем сайте. Предмет конспекта: Английский язык (2 класс). Также здесь Вы можете найти дополнительные учебные материалы и презентации по данной теме, используя которые, Вы сможете еще больше заинтересовать аудиторию и преподнести еще больше полезной информации.