Конспект урока «Being happy together» по английскому языку для 4 класса
Муниципальное общеобразовательное учреждение
средняя общеобразовательная школа №43
Дзержинского района г.Волгограда
Конспект урока по английскому языку
в 4 классе
«Being happy together»
подготовила
учитель английского языка
Михайлова Елена Григорьевна
г. Волгоград
2014
Урок английского языка в 4 классе по теме: «Being happy together»
по УМК М.З. Биболетовой “Enjoy English”.
Цель: совершенствовать речевые навыки учащихся по теме “Простое прошедшее время”. развивать иноязычные способности учащихся, познавательный интерес, мышление, языковую догадку, внимание.
Задачи: - развивать умения и навыки устной речи: учить рассказывать о том, что произошло в прошлом;
- развивать умения в чтении: учить читать текст про себя с пониманием основного содержания / с полным пониманием прочитанного текста;
- повторить образование специальных вопросов в Past Simple
Тип урока: комплексное применение знаний и умений (обобщение и систематизация знаний и умений)
Методы: объяснительно-иллюстративный, репродуктивный, частично-поисковый
Формы организации познавательной деятельности: фронтальная, групповая, индивидуальная.
Средства обучения:
1.М.З.Биболетова. Английский язык: Английский с удовольствием Учебник анг. яз. для 4 класса общеобразовательной школы. – Обнинск: Титул, 2009;
2. Карточки с предложениями
3. Карточки с вопросами
4. Глаголы (1 форма)
Оборудование: компьютер, проектор, документ-камера, интерактивная приставка Mimio, Интернет
Ход урока:
-
Оргмомент. Ознакомление с целями и задачами урока.
The Theme of our lesson is «Being happy together».
What do you think we will speak about? – About family.
Yes, we’ll speak about family,
we will revise Mag’s family,
we will revise The Past Simple,
we will ask and answer questions,
read the text, sing a song and speak English. Let’s start!
-
Повторение лексики прошлого урока и простого прошедшего времени.
-
Let’s sing a song about a boy and what he saw on his way to school.
Sing, play and say what verbs in the Past Simple there are.
http://www.rif.org/assets/Documents/readingplanet/ReadAloud_Stories/AllonMyWaytoSchool.swf
All On My Way To School
I went to school one morning, and I walked like this, Дети поют песню, выполняя
Walked like this, walked like this. движения
I went to school one morning, and I walked like this,
All on my way to school.
I saw a little robin, and he hopped like this,
Hopped like this, hopped like this.
I saw a little robin, and he hopped like this,
All on my way to school.
I saw a shiny river, and I splashed like this,
Splashed like this, splashed like this.
I saw a shiny river, and I splashed like this,
All on my way to school.
I saw a little pony, and he galloped like this,
Galloped like this, galloped like this.
I saw a little pony, and he galloped like this,
All on my way to school.
I saw a poor old lady, and she hobbled like this,
Hobbled like this, hobbled like this.
I saw a poor old lady, and she hobbled like this,
All on my way to school.
I saw a tall policeman, and he stood like this,
Stood like this, stood like this.
I saw a tall policeman, and he stood like this,
All on my way to school.
I heard the school bell ringing, and I ran like this,
Ran like this, ran like this.
I heard the school bell ringing, and I ran like this,
All on my way to school.
-
First let’s revise the word of the previous lesson.
Look at the board and match the phrases. Упражнение на доске: соединить
watch a photo слова и сказать предложения, что
make puzzles члены семьи Мэг делали в
take computer games воскресенье:
play a toy Father watched the stars.
TV Grandfather made a toy.
stars Grandmother played computer games.
Mother played puzzles.
The cat watched TV.
Mag took a photo of her family.
-
Answer my qq
Did you play puzzles on Sunday? Yes, I did./No, I don’t.
Did you listen to music?
Did you watch stars?
Did you get up early?
Did you make a toy?
Did you buy bananas?
Did you draw pictures?
Did you make a cake?
Did you do your homework?
Did you go shopping?
Did you take photos?
Did you play computer games?
Did you read a book?
-
Write the second form of the verbs:
(Документ-камера: слова написаны)
Дети пишут на интерактивной доске:
get up – got up
go – went
buy – bought
come – came
make – made
put- put
open – opened
see – saw
be – was/were
cook – cooked
-
Now say what you and members of your family did or didn’t do yesterday.
I got up early yesterday.
My mother bought bananas yesterday.
My sister went to the park yesterday.
We cooked a big cake yesterday.
I saw my friend yesterday.
-
Работа над текстом.
-
Now we shall read the text about Mag’s neighbours (соседи – перевод на доске).
Read the text and answer the question:
Who came to see Mr and Mrs Wilson? Jason and his family did.
-
Read the text aloud sentence by sentence. Дети читают текст по цепочке.
-
Put the sentences in the correct order. Работа в группах. Предложения на
карточках. (Приложение 1)
-
Find in the text and read the sentences about
what Mr and Mrs Wilson did in the morning.
-
Now close your books and say these sentences.
-
Make up, then ask and answer the questions Дети в группах составляют вопросы
потом по очереди задают и отвечают
на них. (Приложение 2)
-
Окончание урока. Подведение итогов.
-
Домашнее задание : упр 15 стр 69
-
Рефлексия. Что мы сегодня делали на уроке?
Закончите предложения:
( Документ-камера) (Приложение 3)
I liked to… (make up words, read, write words, ask questions, answer questions, make up questions, talk about Mag’s neighbours)
I have learnt … (new song, new words)
I felt … (good, super, fine, not fine, wonderful)
Приложение 1.
-
Mrs Wilson made a big cake.
-
He put on his best blue shirt.
-
“Buy bananas, apples, sweets and some ice cream.”
-
He came to see his grandma and grandpa.
-
“It’s time to get up. We’ve got visitors later today.”
-
They opened the door.
Приложение 2.
Example: When did Mrs Wilson get up?
… did Mr and Mrs Wilson get up early?
… did the grandfather buy?
… did the grandmother make a cake?
… was six years old?
… people came to see the grandma and the grandpa?
Who?
What?
Where?
Why?
How many?
Приложение 3.
I liked to… (make up words, read, write words, ask questions, answer questions, make up questions, talk about Mag’s neighbours)
I have learnt … (new song, new words)
I felt … (good, super, fine, not fine, wonderful)
Список использованной литературы
1. М.З.Биболетова. Английский язык: Английский с удовольствием Учебник анг. яз. для 4 класса общеобразовательной школы. – Обнинск: Титул, 2009;
Использованные материалы и Интернет-ресурсы
1.http://www.rif.org/assets/Documents/readingplanet/ReadAloud_Stories/AllonMyWaytoSchool.swf
Здесь представлен конспект к уроку на тему «Being happy together», который Вы можете бесплатно скачать на нашем сайте. Предмет конспекта: Английский язык (4 класс). Также здесь Вы можете найти дополнительные учебные материалы и презентации по данной теме, используя которые, Вы сможете еще больше заинтересовать аудиторию и преподнести еще больше полезной информации.