Конспект урока «Масс-медиа» по английскому языку для 8 класса
Государственное общеобразовательное учреждение
Средняя общеобразовательная школа № 885
г. Москвы
Открытый урок в 8 «Б» классе по теме:
«Средства массовой информации: хорошо или плохо?»
УМК Биболетова М.З. «Английский с удовольствием» Enjoy English
Учитель английского языка
ГБОУ СОШ № 885г. Москвы
Власова Наталия Викторовна
2013-2014 учебный год
Тема урока: Обобщающий урок по теме «Масс-медиа»
Задачи урока:
- обобщить и закрепить знания по теме «Средства массовой информации»
- тренировать навык аудирования
- тренировать навык устной речи до уровня СФЕ
- закрепить умения групповой работы
Средства обучения: ПК, мультимедиа проектор, раздаточный материал: личные карточки ученика, британская газета «The Guardian», конверты с иллюстрациями, клей, ножницы.
Ход урока.
I. Приветствие, орг. момент (2 мин)
Good day, boys and girls, ladies and gentlemen’s! Welcome to our lessons!
Today we will have a very unusual lesson as we’ve got a lot of guests. Let’s greet them first of all. (Good afternoon. How are you?)
At today’s lesson we are going to summarize the topic we were speaking about for a month and to answer the question that was given to us at the beginning of the term.. Who can tell me the topic and the question? (слайд №1) (Mass-media: good or bad?).
That’s the question you are going to answer at the end of the lesson.
First, you’ve got your own personal student’s cards at your desks. Please, write down your names and surnames in them. You will check these cards yourselves, changing them with your partner. You should tick the correct answers, then sum up the right answers and score your results. Your mark for the lesson will depend on your score.
So, now we are ready to start! Let’s do it right now!
II. Вводная беседа (5 мин)
How many kinds of Mass media do you know?
What are they?
(слайд №2)
Radio
Television
The Internet
Press
Children, tell me please, what kind of M-m appeared earlier?
(слайд №3)
(Radio)
Do you like radio?
What we can hear on the radio? (News, talk show, music, sport and cultural programmes)
Have we got a radio? (Yes we’ve got a lot of radio stations in Moscow.)
III. Аудирование (5 мин)
Now, you will listen to the English Radio programme of the Radio station “Voice of America” (VOA). You should choose the name of programme.
(слайд №4)
1. Terrible hurricane Irine
2. New-York has chosen Mayor
3. Welcome to United States
4. Irine - the most popular name in the USA
(включается запись радиопрограммы, ученики делают выбор в своих персональных карточках)
Children, what kind of M-m is the most common in each family?
(слайд №5)
(Television)
So, let’s talk about television now.
IV. Работа по карточкам (10 мин)
-You have to find the right word – you’ve got all these words in your personal cards (слайд №6)
soap opera
talk show
game show
news
cartoon
comedy
horror
adventure film
advertisement
reality show
sport
to each picture (слайд №7)
Children, what kind of M-m prefer modern teenagers and others young people?
The Internet (слайд №8)
V. Интернет (5 мин)
Look at the board and say. How do you use the Internet and what this unnecessary ?
(слайд №9)
Now, we`ll talk about press. (слайд №10)
VI. Чтение текста (5 мин)
This is a real British newspaper. You should determine type of this newspaper.
(слайд №11)
-
Newspaper or magazine
-
Daily or weekly
-
Tabloid or serious paper
-
Children`s or adult`s
-
Religious or political
Now, I suggest you make your own newspaper (8 мин)
(каждой группе выдается конверт с иллюстрациями, кусочками текста, заголовками, клей и ножницы)
At the end of our lesson, return to my question about your favorite type of M-m. And say why do you prefer one.
Children, answer our main question: M-m good or bad? (слайд №12)
Здесь представлен конспект к уроку на тему «Масс-медиа», который Вы можете бесплатно скачать на нашем сайте. Предмет конспекта: Английский язык (8 класс). Также здесь Вы можете найти дополнительные учебные материалы и презентации по данной теме, используя которые, Вы сможете еще больше заинтересовать аудиторию и преподнести еще больше полезной информации.