- Показники якості води.

Презентация "Показники якості води." по химии – проект, доклад

Слайд 1
Слайд 2
Слайд 3
Слайд 4
Слайд 5
Слайд 6
Слайд 7
Слайд 8
Слайд 9
Слайд 10
Слайд 11
Слайд 12
Слайд 13
Слайд 14
Слайд 15
Слайд 16
Слайд 17
Слайд 18
Слайд 19

Презентацию на тему "Показники якості води." можно скачать абсолютно бесплатно на нашем сайте. Предмет проекта: Химия. Красочные слайды и иллюстрации помогут вам заинтересовать своих одноклассников или аудиторию. Для просмотра содержимого воспользуйтесь плеером, или если вы хотите скачать доклад - нажмите на соответствующий текст под плеером. Презентация содержит 19 слайд(ов).

Слайды презентации

Слайд 1

АТЛАНТИЧНИЙ ОКЕАН

Слайд 2

Географічне положення і розміри

Другий за площею океан на планеті Простягається від субарктичних широт до до Антарктиди на 16 000 км Витягнута форма океану Широке сполучення з холодними полярними водами Межі з Індійським і Тихим океаном : від мисів на південних краях Африки і Південної Америки по меридіанах до Антарктиди За глибиною є другим після Тихого. Максимальна глибина в глибоководному жолобі Пуерто-Ріко – 8742 м Внутрішні моря: Балтійське, Середземне, Чорне, Азовське Окраїнні моря: Північне, Карибське Острови материкового походження: Великобританія, Великі Антильські Острови вулканічного походження:Канарські, Ісландія Коралові острови: Бермудські

Слайд 3

Версія 1 про походження назви: назву Атлантичному океанові дали стародавні греки за ім’ям міфічного титана АТЛАСА (АТЛАНТА) , який нібито стояв на краю землі і тримав на плечах небозвід. У різний час Атлантичний океан називали Морем за Геракловими стовпами, Західним океаном, Морем мороку

Слайд 4

Версія 2 про походження назви: назва походить від імені міфічної країни Атлантида.

Слайд 5

Фінікійці зібрали перші відомості про Атлантичний океан ще за тисячу років до нашої ери

Слайд 6

Вікінги. Скандинавські вікінги першими і не раз перепливали океан, досягнувши берегів Американського континенту (вони називали його Вінландом) і відкрили Гренландію і Лабрадор.

Слайд 7

Христофор Колумб. Експедиції Христофора Колумба нанесли на карту багато островів Карибського басейну і величезний материк, пізніше названий Америкою. Слідом за ним здійснили плавання португальці, іспанці, англійці

Слайд 8

Історія досліджень

Маршрути подорожей Христофора Колумба

Слайд 9

Історія дослідження

Слайд 10

клімат

Різноманітність кліматичних умов на поверхні Атлантичного океану визначається його великий меридіональної протяжністю і циркуляції повітряних мас під впливом чотирьох головних атмосферних центрів: гренландського і Антарктичного максимумів, Ісландського і Антарктичного мінімумів. Крім того, в субтропіках постійно діють два антициклону: Азорський і Південно-Атлантичний. Сильний вплив на клімат роблять сезонні зимові антициклони: Канадський, Азіатський, Південно-Африканський і Південно-Американський.

Слайд 11

Найбільший вплив на температурний режим Атлантичного океану надає не тільки його велика меридіональна протяжність, але і водообмін з Північним Льодовитим океаном, морями Антарктики і Середземним морем. Для поверхневих вод характерний їх поступове охолодження в міру віддалення від екватора до високих широт, хоча наявність потужних течій обумовлює значні відхилення від зональних температурних режимів.

Слайд 12

Потужними носіями теплової енергії виступають кругові поверхневі течії, що розташувалися по обидві сторони від екватора: такі, наприклад, Північне і Південне пасатні течії. Холодні води несе Канарська течія, а також протягом Західних Вітрів. В Атлантичному океані існує кілька ярусів глибоководних течій.

Слайд 13

Температура поверхневих вод на екваторі влітку (у серпні на півночі, в лютому на півдні) — 26 ° C, а взимку (лютий на півночі, серпень на півдні) — 27 ° C. На 60 ° с.ш. — Від 0 ° C біля берегів Північної Америки до 7 ° C на сході, а на 60 ° пд.ш. — 1 ° C. Середній показник — 16,5 ° C. Найбільша солоність поверхневих вод у відкритому океані спостерігається на екваторі — 38‰ (максимум у Середземному морі — 39‰), у решті кліматичних зонах вона на 1-3‰ нижче. Середній показник солоності становить 35,4‰.

Слайд 14

Водні маси та течії

До Атлантичного океану впадають: Амазонка, Дніпро, Дон, Дунай, Конґо, ріка Св. Лаврентія, Маккензі, Міссісіпі, Ніґер, Ніл, Оріноко,Парана, Рейн та інші, віддаючи разом близько 60% маси материкових вод, що стікають до світового океану.

Слайд 15

Рослинний і тваринний світ у тропічній зоні відзначається різноманітністю видів, але обмеженою кількістю особин, в помірній і холодній зонах — навпаки. Донна рослинність представлена різними водоростями, які поширені у прибережній зоні до глибини 100 м. Фітопланктон у помірних і холодних широтах поширюється до глибини 50 м, у тропіках — до 50—80 м. У товщі води домінує фітопланктон, що складається з динофлагелят і діатомових водоростей. У розпал їх сезонного цвітіння море біля берегів Флориди забарвлюється в яскраво-червоний колір, а в літрі морської води містяться десятки мільйонів одноклітинних рослин.

Слайд 16

Донна флора представлена бурими (фукуси, ламінарії), зеленими, червоними водоростями і деякими судинними рослинами. У гирлах річок росте зостера морська, а в тропіках переважають зелені (каулерпи, валонія) і бурі (саргасум) водорості. Для південної частини океану характерні бурі водорості (фукус, лесонія, електус).

Слайд 17

Органічний світ

Найбільшим розвитком життя відзначаються смуги стику холодної і помірної зон. Вони і є основними рибопромисловими районами: Ньюфаундлендська банка, Ісландські води, Північне море та райони китобійних промислів Південної півкулі. Найбільше промислове значення мають оселедцеві, тріскові, і лососеві риби. Понад половину світового улову тріски, оселедця, макрелі, тунця і сардин видобувається в північній частині Атлантичного океану. У 1970-х рр. внаслідок перелову деяких видів риб обсяги промислу різко скоротилися, але після введення суворих лімітів рибні запаси потроху відновлюються.

Слайд 18

Багатства океану

Слайд 19

Список похожих презентаций

Показники якості води.

Показники якості води.

Характеристика води природного походження. Шкала кольоровості. Твердість води. Вміст хлоридів Х= ύ*K*g*1000 V. Сумарний вміст аміаку та йонів амонію ...
Проект на тему дослідження якості плавлених сирків.

Проект на тему дослідження якості плавлених сирків.

Вступ. За калорійністю, вмістом повноцінних білків тваринного походження, кальцієвих і фосфорних солей плавлені сири не поступаються натуральним. ...

Советы как сделать хороший доклад презентации или проекта

  1. Постарайтесь вовлечь аудиторию в рассказ, настройте взаимодействие с аудиторией с помощью наводящих вопросов, игровой части, не бойтесь пошутить и искренне улыбнуться (где это уместно).
  2. Старайтесь объяснять слайд своими словами, добавлять дополнительные интересные факты, не нужно просто читать информацию со слайдов, ее аудитория может прочитать и сама.
  3. Не нужно перегружать слайды Вашего проекта текстовыми блоками, больше иллюстраций и минимум текста позволят лучше донести информацию и привлечь внимание. На слайде должна быть только ключевая информация, остальное лучше рассказать слушателям устно.
  4. Текст должен быть хорошо читаемым, иначе аудитория не сможет увидеть подаваемую информацию, будет сильно отвлекаться от рассказа, пытаясь хоть что-то разобрать, или вовсе утратит весь интерес. Для этого нужно правильно подобрать шрифт, учитывая, где и как будет происходить трансляция презентации, а также правильно подобрать сочетание фона и текста.
  5. Важно провести репетицию Вашего доклада, продумать, как Вы поздороваетесь с аудиторией, что скажете первым, как закончите презентацию. Все приходит с опытом.
  6. Правильно подберите наряд, т.к. одежда докладчика также играет большую роль в восприятии его выступления.
  7. Старайтесь говорить уверенно, плавно и связно.
  8. Старайтесь получить удовольствие от выступления, тогда Вы сможете быть более непринужденным и будете меньше волноваться.

Информация о презентации

Ваша оценка: Оцените презентацию по шкале от 1 до 5 баллов
Дата добавления:26 мая 2020
Категория:Химия
Содержит:19 слайд(ов)
Поделись с друзьями:
Скачать презентацию
Смотреть советы по подготовке презентации