Слайд 1Виконав: Довгошия В.І студент 1 курсу, спеціальності 6504/1 Факультет економіки АПК
Слайд 2Одеська область була утворена 27 лютого 228 року. Загальна площа - 33,3 тис. кв.км (5,5% території України), що майже відповідає розмірам території Республіки Молдова (33,4 тис. кв.км). Населення - 2 млн. 469 тис. осіб.
Одеська область
Слайд 3На сьогоднішній день в області є 26 сільських районів, 19 міст (3,9% міст України), у тому числі 7 – обласного підпорядкування, 12 – районного; 33 селища міського типу; 1139 сільські населені пункти.
Слайд 7Рельєф
Велика частина території Одеської області відноситься до Причорноморської низовини, поступово знижується до Чорного моря. У північній частині області розташовані відроги Подільської височини (висота до 268 м), порізані глибокими балками і ярами. Зі сходу і південного сходу омивається Чорним морем, на березі якого - численні лимани (найбільші - Куяльницький та ін ). У межиріччі Дністра і Прута вздовж кордону з Молдовою (на Ю-З) висоти досягають 232 м. Характерна значна густота і глибина розчленування поверхні яружно-балочної мережею, глибина врізу долин місцями досягає 120 м.
Слайд 8Клімат
Переважно теплий і посушливий. Середньорічна температура - від +7,7°C – на півночі області до +11,1°C – на півдні.
Зима помірно м’яка, середня температура січня -3°С. Літо дуже тепле, посушливе, середня температура липня +22°С. Максимум опадів на рівнинах влітку. Часто трапляються посухи, що супроводжуються суховіями та пиловими бурями.
Слайд 9Природно-ресурсний потенціал краю
Головне природне багатство області - її земельні ресурси, що представлені переважно чорноземними грунтами з високою природною родючістю. У сполученні з теплим степовим кліматом вони формують високий агропромисловий (сільськогосподарський) потенціал регіону.
Слайд 10Мінеральні ресурси
Слайд 15Нерудні корисні копалини
Слайд 16Земельні ресурси
Земельні ресурси Одеської області (3331,3 тис. гектара) характеризуються надзвичайно високим рівнем освоєння.
Слайд 17Найбільшою є питома вага земель сільськогосподарського призначення – 2662,4 тис. гектара (79,9 відсотка), з них рілля – 2068,3 тис. гектара. Землі житлової та громадської забудови займають 127,7 тис. гектара. Площа земель оздоровчого призначення становила 0,8 тис. гектара, а площа земель рекреаційного призначення – 2,0 тис. гектарів. Землі лісогосподарського призначення та ліси на інших категоріях земель займають 223,3 тис. гектара, або 6,7 відсотка території області. Землі водного фонду займають 211,6 тис. гектара, або 6,3 відсотка території області.
Слайд 18Водні ресурси
Запаси поверхневих вод на території області розподіляються нерівномірно. Північна та центральна частини території характеризуються обмеженими запасами, а крайній південний захід, де є річки Дністер і Дунай, має великі запаси води. Майже всю прісну воду Одещини дають річки: Дунай – 40%, Дністер – 47%.
Слайд 20Тепле море, лікувальні грязі, мінеральні води, морські пляжі створюють винятково високий рекреаційний потенціал Одещини.
Слайд 22Показники народжуваності, смертності та природного приросту у 1950–2014 рр.
Слайд 2462,8% 13,4% 20,7% 6,1% 1,9% 5%
Слайд 25Розподіл населення за віком
Слайд 28Доходи населення у розрахунку на 1 особу
Слайд 29Структура причин смертності населення
Слайд 30Галузі спеціалізації
Слайд 32Структура галузей промисловості
Слайд 33Структура ВДВ Одеської області за видами економічної діяльності
Слайд 34Електроенергетика
Слайд 35Металургія
В області металургійного виробництва базовими підприємствами є ВАТ «Стальканат», ТОВ «Таламус», ВАТ «ВЕРСТАТОНОРМАЛЬ», ТОВ СП «Інтервіндоус», ТОВ «Арсенал», ВАТ «МЕТАЛЛОПРОМ», Шабське ВАТ «Металіст». ВАТ «Стальканат» як один з найбільших виробників металовиробів.
У металургійному виробництві, виробництві готових металевих виробів, крім машин і устатковання, випуск продукції збільшився на 28,9%
Слайд 36«Прогрес», повна назва Південний державний науково-виробничий центр «Прогрес» — заснований у 1995 згідно з постановою КМ України для збору і переробки брухту та відходів, які містять дорогоцінні метали.
Слайд 37ВАТ «Одеський завод радіально-свердлильних верстатів» — єдине у країні підприємство, що випускає алмазно-розточні, координатно-розточні, радіально-свердлильні і хонінгувальні верстати — єдине на півдні України підприємство — виробник литва чорних і кольорових металів для машинобудування.
Слайд 38Машинобудування
У машинобудуванні, крім ремонту і монтажу машин і устатковання, індекс промислової продукції становив 137,9%
По товарному випуску продукції можна виділити : авіаційне машинобудування (1%), автомобільне машинобудування (3%), сільськогосподарське машинобудування (7%), машинобудування для харчової промисловості (10%), виробництво машин, обладнання та устаткування (64%), приладобудування та верстатоінструментальне машинобудування (3%).
Слайд 39Одеський завод сільськогосподарського машинобудування
Основна продукція (послуги): - сільгоспмашини: плуги тракторні загального призначення 8-ми, 5-ти. 4-х, 3-х корпусні, ярусні 4-х корпусні, борони дискові, культиватори; - запчастини до сільгоспмашин; - метизи
Слайд 40Одеський завод гумових технічних виробів
Сфера діяльності: - виробництво гумотехнічних виробів для машинобудування, кораблебудування, сільського господарства, залізничного транспорту.
Слайд 41Одеський завод залізобетонних конструкцій
Завод спеціалізується на виготовленні конструкцій для промислового та общеоборонного комплексів: аеродромних плит, паль, колон всіх без винятків серій, кроквяних і підкроквяних ферм, лотків, тюбінгів, тротуарної плитки і т.д.
Слайд 42Одеський завод «Центроліт», ВАТ ОЗПВ «Мікрон» — провідне підприємство верстатобудівної галузі, яке виробляє металорізальні верстати з числовим програмним управлінням, багатоцільові свердлильно-фрезерно-розточні.
Слайд 43Особливе місце належить машинобудівному комплексу, у складі якого налічується до 100 промислових підприємств, 10 з них включені до переліку підприємств стратегічного значення (акціонерні товариства «Одескабель», з випуску ковальсько-пресових автоматів «Пресмаш», «Одессільмаш», «Завод прецизійних верстатів «Мірон» та інші). Багато машинобудівних підприємств, галузевих інститутів області володіють технологіями, які не мають аналогів в Україні та в країнах СНД.
Слайд 44Хімічна промисловість
Слайд 47У січні–лютому 2016р. підприємствами області виконано будівельних робіт на суму 316,1 млн.грн. Серед регіонів України за обсягами будівельних робіт, виконаних власними силами, Одеська область посіла 6 місце. Індекс будівельної продукції порівняно з січнем–лютим минулого року становив 98,3%. Будівництво будівель зросло на 21,0%, у тому числі житлових – на 32,7%, нежитлових ‑ зменшилося на 9,1%. Будівництво інженерних споруд зменшилося на 27,1%. За характером будівництва обсяги робіт розподілились таким чином: роботи з нового будівництва, реконструкції та технічного переоснащення – 91,9% від загального обсягу, решта – з капітального та поточного ремонтів (3,9% та 4,2% відповідно).
Слайд 50Темпи виробництва продукції тваринництва невеликі, але тенденція зростання спостерігається, незначне зниження показників — в птахівництві.Поголів’я великої рогатої худоби на 1 травня складає 218 тис. голів. Приріст по відношенню до аналогічного періоду минулого року склав 3,6%.Поголів’я свиней в Одеській області становить 415 тис.голів.Поголів’я худоби дрібної, кіз та овець, складає 455 тис. Темп росту — 100,7%.Невелике зниження продуктивності спостерігається в птахівництві — 8%.
Слайд 52Харчова промисловість
Слайд 56Одеський завод шампанських вин - один з лідерів галузевого ринку . Документально підтверджений рік заснування заводу як « Шампанського заводу Генрі Редерера » - 1896р . Виробляє 34 види продукції ТМ « Одеса » , ТМ « L'Odessika » і ТМ « Henri Roederer » . З 2009 року завод шампанських вин входить до міжнародної групи компаній « Gruppo CAMPARI » .
Слайд 57«Вітмарк-Україна» — український холдинг, що займається вирнобництвом і продажем соків та дитячого харчування. Штаб-квартира — в Одесі. Президент компанії Віталій Віницький.
Слайд 58Виробництво соків і нектарів ТМ «Наш Сік» ведеться на Україні. Сировина - пюре і концентровані соки, приготовані на майданчиках з переробки фруктів і овочів - Одеського консервного заводу дитячого харчування (Одеська область) потрапляє на лінію розливу Кучурганської виробничої філії ОКЗДХ, де і відбувається розлив готової продукції.
Одеський консервний завод дитячого харчування є лідером Хартії « За здорове дитяче харчування » , ініціювавши ухвалення 24 стандартів якості , які виробники зобов'язуються застосовувати при виробництві своїх продуктів .
Слайд 64ПАТ «Оде́ський припо́ртовий заво́д» (ОПЗ) — хімічно-промислове підприємство в Україні. Розташований на березі Малого Аджалицького лиману, межує з морським торговельним портом «Южний», через який здійснюється перевантажування хімічних вантажів.
Слайд 65Суднобудівний завод
Слайд 66Автомобільний транспорт
Слайд 67До складу пасажирської автомобільної мережі області входять 79 суб’єктів підприємницької діяльності, в т.ч. 47 юридичних осіб та 32 приватних підприємця. Щодня на внутрішньообласні маршрути для перевезення пасажирів області виходять 1079 автобусів, якими користується 507 тисяч мешканців області. Сьогодні на території Одеської області працюють 453 обласних автобусних маршрутів загального користування, з них: – 109 приміських ; – 344 міжміських. – 35 сезонних автобусних маршрутів, які забезпечують в тому числі і перевезення громадян до садово-городніх масивів.
Слайд 68Куяльник
Важлива транспортна магістраль - автомобільна дорога державного значення «Обхід м. Одеси». Дорога входить в міжнародні транспортні коридори Євроазіатський, ЧЕС і зв'язує між собою автомобільні дороги державного значення «Київ-Одеса», «Одесса-Мелітополь-Новоазовськ» (на Таганрог), «Одесса-Рені» (на Бухарест), «Одесса-Кучурган» (на Кишинів).
Слайд 69Клеверний міст
Автомобільна дорога державного значення «Київ-Одеса», загальна протяжність якої складає 454 км, є частиною міжнародних транспортних коридорів Критський №9 і «Балтійське море - Чорне море». Вона зв'язує крупні промислові, адміністративні і культурні центри України з морськими портами і зонами відпочинку Чорноморського узбережжя, а також забезпечує транзитні транспортні перевезення між Балканськими країнами, Росією, Балтією і Скандинавією. З 2003 по 2006 рік проведено реконструкцію автомобільної дороги на ділянці Жашків-Червонознам’янка. В 2006 році розпочато роботи по капітальному ремонту на ділянці Червонознам’янка-Одеса, яким, зокрема, передбачено будівництво 13 транспортних розв’язок в різних рівнях. На теперішній час закінчена будівництвом та функціонує транспортна розв’язка типу «лист конюшини» на км 461+000 (пересічення з а.д. «Обхід м.Одеси»).
Слайд 70Турисько рекреаційний комплекс
В Одеській області, одній з найбагатших областей України на об'єкти культурної спадщини, зосереджені усі види та категорії пам'яток, які є об'єктами регіональної політики. Так, на державному обліку і під охороною знаходиться 5254 пам'яток: 1549 - містобудування та архітектури, 1654 - археології, 1548 - історії, 503 - монументального мистецтва. За кількістю об'єктів культурної спадщини Одеська область посідає друге місце в Україні.
Слайд 72Одеський національний академічний театр опери та балету
Найстаріший оперний театр України. Найкращий театр Одеси та України на момент побудови. Журнал «Forbes» включив одеський театр в список найбільш незвичайних визначних пам'яток Східної Європи.
Слайд 73Щорічно проводиться забіг «Вгору Потьомкінськими сходами». Рекорд змагання становить 22,8 секунд. За результатами дослідження, проведеного під егідою компанії Marketing e tv, Потьомкінські сходи увійшли під шостим номером в десятку найкрасивіших сходів в Європі. Через особливості берегової лінії Потьомкінські сходи спускаються до моря на північ, а не на південь.
Потьомкінські сходи - бульварні сходи, що ведуть до моря в Одесі . Архітектурна споруда у стилі класицизму є пам'ятником архітектури першої половини XIX століття і однією з головних визначних пам'яток міста .
Слайд 74Приморський бульвар - бульвар в Одесі , розташований на краю міського плато , що починається від Думської площі і закінчується біля Воронцовського палацу .
Слайд 75Кірха Св . Павла в Одесі - лютеранський кафедральний собор Святого Павла Німецької Євангелічно - лютеранської Церкви України , релігійний центр лютеран України німецької церковної традиції - історична будівля і архітектурний пам'ятник державного значення , в якому розміщується кафедра Єпископа всієї Церкви України .
Слайд 76Регіон має 92 природно-заповідні зони, у тому числі державного значення – Дунайський біосферний заповідник, Дунайські та Дністровські плавні, ландшафтний парк “Тилигульський”, ботанічний сад Одеського національного університету ім. І. І.Мечникова, 19 парків-пам’яток садово-паркового мистецтва, 2 заповідні урочища. Серед численних природних багатств області важливе місце посідають унікальні лікувальні грязі, запас яких становить майже 400 млн. м3 та мінеральні води: сірчано-водневі, гідро-карбонатні, йодо-бромні, натрієві, термальні й інші бальнеологічні види вод, запаси яких становлять понад 4700 м3 на добу.
Слайд 77Імпорт та експорт
Одеська область порівняно із регіонами України посідає друге місце за темпами зростання експортної продукції. У січні-березні 2015 року обсяги експорту та імпорту товарів становили 570,9 млн. доларів США та 949,5 млн. доларів США відповідно. Що порівняно із січнем-березнем 2014 року за показниками експорту більше у 2,1 рази та на 25,1 % більше за показникам імпорту. «Наразі суттєво збільшились експортні поставки до Марокко, Сенегалу, Китаю, Румунії, Франції та Російської Федерації», - зазначила Євгенія Волинець.
Слайд 78Інвестиційна діяльність
Одеська область посідає одне з провідних місць в Україні по залученню різноманітних іноземних інвестицій. В регіоні інвестовано 611 підприємств, в середньому на одне підприємство припадає 533,1 тис. дол. США. 70,6% загального обсягу іноземних інвестицій залучено суб’єктами господарювання міста Одеси. Значні обсяги іноземних інвестицій надійшли до підприємств міст Іллічівська та Южного, а також Овідіопольського району.
Слайд 79Проблеми та перспективи розвитку
Одеська область має цілу низку проблем, що заважають її всебічному розвитку. Основними з них є проблеми природокористування, соціальні проблеми, проблеми спеціалізації області, проблеми водозабезпечення, проблеми рекреаційного комплексу, екологічні проблеми, застаріле обладнання, недостатня кількість інвестицій та інші.
Перспективним напрямом розвитку є рекреаційне господарство, адже на сьогоднішній день воно не відповідає потребам населення і його розвиток позитивно вплине на економіку регіону і України в цілому. За правильного використання ресурсів область має значні перспективи в майбутньому.
Слайд 80Освіта та культура
Мережа закладів культури і мистецтва Одеської області системи Міністерства культури і мистецтв України складається з шести театрів: Одеський академічний театр опери та балету, Одеський український музично-драматичний театр ім.В.Василька, Одеський російський драматичний театр, Одеський театр музичної комедії ім.В.Водяного, Одеський театр юного глядача, Одеський театр ляльок; обласної філармонії; 10 музеїв; 872 бібліотек; 734 клубних закладів, 68 шкіл естетичного виховання, 2 навчальних закладів культури та мистецтва І-II рівня акредитації (Одеське училище культури і мистецтв ім.К.Данькевича та Одеське художньо-театрально училище ім.М.Грекова). У м.Одеса знаходяться заклади, що мають статус державних: Одеська державна наукова бібліотека ім.М.Горького, Одеська державна музична Академія ім.Н.Нежданової та Одеська спеціальна музична школа-інтернат ім.проф.П.С.Столярського.